Robert Hajšel (SMER-SD) kampaňuje za “naše peniaze”

Autor: Jakub Kuruc | 11.5.2019 o 22:39 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  7296x

Zrejme každý kto sa zaujíma o fungovaní Európskeho parlamentu je meno Róbert Hajšel známe. Donedávna išlo o riaditeľa Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorý dnes kandiduje za poslanca do EP za SMER-SD.

V politike sa častokrát stretávame s častými konfliktami záujmom, vieme však nájsť pravú mieru, kedy to môžeme považovať za únosné? Nie vždy. SMER-SD sa ako zdá s týmito konfliktami nemá problém a dokazuje to aj pri nominácie Róberta Hajšela na kandidátku do Európskeho parlamentu.

Róbert Hajšel nie je priamo členom strany SMER, ale už dlhé roky má k niektorým predstaviteľom blízko. V článku PLUS 1 DEŇ, ktorý bol venovaný tomuto konflikte záujmov Monika Beňová (europoslankyňa a kandidátka s číslom 1.) sa na adresu Hajšela vyjadrila:

“Nakoľko Róberta poznám vyše 15 rokov, viem, že je ľavicovo zmýšľajúci človek a je pre mňa cťou a vážim si, že je s nami v tíme”.

Napriek tomu si však vieme vysvetliť to, že hocijaký politický subjekt potrebuje do svojich radoch získať odborníka. Nie však taký, ktorý vďaka spustenej kampani s cieľom prilákať ľudí ísť voliť v najbližších voľbách má priestor na sebaprezentáciu za naše peniaze.

Pripomína to “kortešačky”, ktoré vedú miestni politici. V prípade EÚ je to však iné, pretože európski politici a vysoko postavení úradníci nás prevažne zastupujú vonku, čo sa hlavne v prípade spomínaných úradníkov ťažko kontroluje. Preto nevieme, či zastupujú svoju politickú stranu, alebo priamo úrad. Hlavne ak má kandidát dispozícii komunikačné nástroje informačnej kancelárie EP a prebiehajúcu kampaň k voľbám.

Ako vysokopostavený úradník ma prekvapil najmä niektorými krokmi.

 

  • Hajšel konflikt záujmov popiera.

"Čerpám si časť nevyčerpanej dovolenky a nastupujem na takmer trojmesačné neplatené voľno, počas ktorého bude riadením Kancelárie EP v Bratislave poverený niekto iný. K žiadnemu konfliktu zaujmov nedošlo a ani nemohlo dôjsť. Kancelária EP implementuje komunikačnú kampaň do Európskych volieb, schválenú Európskym parlamentom”.

Je zrejmé, že v prípade neúspešnej kandidatúre sa bude môcť Róbert Hajšel pokojne vrátiť do svojej funkcie.

Na kandidátnej listine má uvedené: riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku.

 

  • 2 transparentné účty

Podľa zákona o financovaní kampane do eurovolieb môže kampaň platiť iba strana, alebo riadne registrovaná tzv. tretia strana ministerstvom vnútra.

Róbert Hajšel si však transparentný účet založil už 1. marca ako fyzická osoba. Zrejme si však zákon uvedomuje, pretože z neho neboli realizované žiadne platby.

Druhý účet s názvom mena kandidáta podľa bezhotovostného vkladu má na starosti osoba Katarína Krčmáriková. Práve táto osoba je riadne registrovaná ako tretia strana, vďaka čomu môže platiť kandidát náklady kampane cez známu osobu. Pani Krčmáriková bola manažérkou informačných aktivít Informačnej kancelárie na Slovensku.

Kto vie ako to riešilo zastúpenie strany SMER-SD, ale zrejme to nepovažujú za dôležité. Mne osobne to vadí. Neviem si predstaviť, že z objektívneho hľadiska by bolo dobré, aby nás zastupoval v Európskom parlamente človek, vysokopostavený úradník, ktorý využije svoje postavenie v rámci kampane a s ním aj peniaze EÚ v rámci mobilizačnej kampane (mediálne výstupy).

Nehádže to na nás dobré svetlo. Pretože funkcia Róberta Hajšela nebola politická, avšak následne sa to z jeho kandidatúry javí inak. Potom sa iba ťažko verí nielen politikom, ale aj niektorým vedúcim úradníkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ramsay nespravil žiadny úspech. Prečo všetci chcú, aby ostal?

Ramsay, Cíger a Vůjtek. Tri príbehy slovenského hokeja.

Česi zlomili odpor Nemcov a postúpili do semifinále

Česká reprezentácia prelomila dlhú štvrťfinálovú kliatbu.


Už ste čítali?