Prečo práve lanovka?

Autor: Jakub Kuruc | 29.5.2017 o 16:00 | Karma článku: 10,23 | Prečítané:  7354x

Investor sa snaží o získanie štatútu významnej investície, k čomu však vláda SR potrebuje stanovisko príslušných Mestských častí a Hlavného mesta SR Bratislavy.

Bratislavčanov už dlhšiu dobu zabával developer HB Reavis zámerom postaviť v hlavnom meste lanovku. Lenže aj takýto vtip sa môže stretnúť s podporou na vyšších miestach . Nápad totiž podporil nielen župan Pavol Frešo ale nakoniec aj primátor Ivo Nesrovnal. Bratislava vraj získa nielen punc jedinečnosti ale aj pridanú hodnotu rozšírením možností prepravy v Bratislave. Jasať by mali hlavne Petržalčania, pretože sa budú môcť pohodlne prepraviť do centra mesta, čo môžu aj teraz električkou, ale aký by to bol prínos mať ďalší (dokonca pohyblivý) most cez Dunaj. V neposlednom rade by mestská lanovka priniesla pozitíva sociálne istoty preťaženej MHD, ktorej súčasťou by sa samozrejme stala. A to ešte nie je všetko. Aby HB Reavis dokázal všetkým Bratislavčanom, aké ľahké je kúpiť si priazeň magistrátu, ponúkol ako pridanú hodnotu celého projektu rekonštrukciu námestia Slobody. To, že by bola nejaká súvislosť medzi týmito projektmi samozrejme obe strany tvrdo popierajú.

Ako povedal jeden z pohlavárov developerskej spoločnosti HB Reavis Gossányi, vnímajú bolestivé miesta Bratislavy a preto sa rozhodli pomôcť všetkým, najmä však Bratislavčanom s opravou námestia. A aby ohúrili, zaokrúhlili sumičku na krásneho pol milióna eur. Námestie slobody, ktoré zrekonštruuje občianske združenie založené výsostne pre tento účel, úplne nezištne samozrejme sa podľa nich stane „dobrým, bezpečným, dôstojným a príjemným miestom plným zelene“. 

Neviem ako vy, ale ja sa začínam celkom obávať o naše mesto hlavne po zásadnej zmene názoru mesta na projekt lanovky, ktorý väčšina z nás stále považuje za vtip. Vo svojom stanovisku z minulého týždňa totiž nečakane (alebo podľa očakávaní) primátor Nesrovnal ocenil záujem investorov podieľať sa na tomto rozvoji.

Vlažné informácie z komisie dopravy

V zápise zo zasadnutia komisie dopravy hlavného mesta sa píše len toľko, že zámer developera HB Reavis ohľadne výstavby lanovej dráhy v zóne Twin City a Nové Lido prezentoval člen komisie Ing. Peter Sádovský.  Lanovka by mala spájať zónu pri novej autobusovej stanici a Petržalku v lokalite Šustekova ul., kde je navrhnutý aj parkovací dom. Ďalej je tam zmienka o možnosti rozšírenia do ktoréhokoľvek smeru. Pre nás je však dôležitejšia informácia, že investor sa snaží o získanie štatútu významnej investície, k čomu však vláda SR potrebuje stanovisko príslušných Mestských častí a Hlavného mesta SR Bratislavy.

V Petržalke bude rozšírená komisia Územného plánu, výstavby a dopravy 30. mája a developer sem príde orodovať za svoj projekt. Postoj mestskej časti bol ešte donedávna vlažný a starosta Vladimír Bajan sa vyjadril, že bude podporovať predovšetkým rozvoj koľajovej dopravy na území Petržalky, v zmysle územného generelu dopravy hlavného mesta Bratislavy, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo v roku 2016. Ako sa so záujmom developera vysporiadajú poslanci a aké benefity pre Petržalčanov ponúknu sa teda ešte uvidí. Dalo by sa predpokladať, že priam opačný bude postoj druhej dotknutej mestskej časti – Starého mesta.

A čo na to vláda?

Tá sa pred pár dňami rozhodla, že smerodajné pre ňu bude stanovisko hlavného mesta, ale podpredseda Peter Pelegrini chce mať ešte predtým rokovania nielen s primátorom ale aj so starostami mestských častí Bratislavy. Rozhodnutie by malo padnúť už koncom júna. HB Reavis má teda dostatok priestoru na zatiahnutie posledných slučiek či potiahnutie medových motúzov. Myslíte si, že takýto projekt má v Bratislave zmysel? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

ŠPORT

Je ako Robin Hood v teplákovej súprave. Oberie Klopp bohatý Real?

Real môže vyhrať LM tretíkrát za sebou.


Už ste čítali?