reklama

Od 15. mája čakajú Staré Mesto obmedzenia nočného života

21. apríla poslanci Starého Mesta definitívne rozhodli o prevádzkových hodinách. Prevádzky v centre mesta sa budú musieť prispôsobiť všeobecnému záväznému nariadeniu, ktoré bude účinné od 15. mája.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V predchádzajúcom blogu priznávam, že najnovší návrh všeobecného záväzného nariadenia (VZN) o prevádzkových hodinách je o niečo lepší ako prvotný návrh. Z mnohých pripomienok bolo akceptovaných niekoľko tých, ktoré sa snažili udržať nočný život v centre mesta. Osobne ma teší, že obchody môžu byť otvorené non-stop a to hlavne kvôli malým potravinám Hviezda, ktoré sa stali vďaka svojím prevádzkovým hodinám tradičné. Ďalší prijatý kompromis sa týka prevádzok, ktoré sú súčasťou ubytovacích zariadení. Tie môžu byť tiež otvorené non-stop. Ostatné body sú iba čiastočné kompromisy: prevádzky "cez okienko" rýchleho občerstvenia môžu mať otvorené do 2:00 a nočné bary, kluby a diskotéky vo štvrtok do 4:00. Plusom sú tiež terasy, ktoré môžu mať prevádzkovatelia poslancami vybraných ulíc v centre otvorené do 24:00.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inak sa nič nezmenilo. Ako som však poznamenal dávnejšie, súhlasím s tým, že starosta si svoju úlohu splnil. Viackrát sa vyjadril, že necháva poslancom voľnú ruku na ďalšie potrebné úpravy a vylepšenia. Na rade boli teda poslanci. Tí však napriek veľkým očakávaniam s prevádzkovými hodinami vôbec nepohli. Úprimne to bol pre mňa šok. ZA samotné VZN hlasovali totiž aj poslanci, o ktorých by to človek na začiatku vôbec nepovedal. Mrzí ma, že napriek snahe niektorých poslancov neprešli ani pozmeňovacie návrhy, ktoré mohli súčasné VZN zmierniť. To, že súčasný návrh nie je moc pro občiansky hovorí aj bod, ktorý umožňuje prevádzkovateľom nahlásiť na jedno miesto niekoľko druhov prevádzok naraz. V jednom priestore tak bude môcť byť zároveň reštaurácia, cukráreň, zmrzlináreň, piváreň, nočný bar, diskotéka ako aj obchod. Znamená to, že tí čo chcú mať otvorené dlhšie sa pokojne môžu nazvať nočnými klubmi a mať otvorené aj v miestach, kde to nebolo doteraz možné, z čoho nebudú asi obyvatelia Starého Mesta veľmi nadšení. Či to ale pomôže určitým druhom prevádzok sa ukáže až neskôr. Zatiaľ to vyzerá ako nespravodlivý prístup. Prevádzkovatelia väčšiny nočných klubov majú svoje prevádzky v odhlučnených priestoroch a v podzemí. Ich charakteristika ako aj návštevníci, ktorí sa chodia zabávať v nočných hodinách jasne dokazujú, že nočný život nepozná hranice. Tieto prevádzky sú navštevované až v nočných hodinách hlavne po 23:00 a neskôr. Obmedzenie hodín preto pre tieto prevádzky môže znamenať finančnú stratu, alebo v niektorých prípadoch aj rušenie pracovných miest. Nočný život si zrejme nikto nepredstavuje v nedeľu až po stredu tak, že príde do klubu o 23:00 a o 1:00 bude musieť odísť, lebo bude už zatvorené. Podobne sú na tom aj prevádzky rýchleho občerstvenia. Každý deň otvorené do 2:00 nie je bohviečo ak najlepšie tržby mávajú práve v neskorších nočných hodinách po 23:00, alebo nadránom. Najviac to pocítia cez víkend, keď budú môcť mať nočné kluby otvorené do 4:00. Po zábave sa jednoducho nebude možné nikde v Starom Meste najesť. Diskusie o VZN však priniesli ešte ďalšie zaujímavé zistenia. Prvou z nich je, že veľká časť rýchlych občerstvení je kvôli svojím priestorom považovaná podľa všeobecne záväzného nariadenia za reštaurácie. Pripomienky k predĺženiu hodín u reštaurácií neprešli a preto väčšina rýchlych občerstvení musí zatvoriť už o 24:00. Po druhé môže byť problémom charakteristika niektorých prevádzok, resp. zariadení, ktoré sa nespomínajú vo VZN, napr. súkromná veterinárna nemocnica na Staromestskej ulici, ktorá je teraz otvorená nonstop. Totiž všetky služby, ktoré nie sú výslovne spomenuté v nariadení sa musia zatvoriť už o 22.00. To je napríklad aj prípad známej DVD požičovne na Šancovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na jednej strane sa snažím rozumieť Staromešťanom, že ich nočný život viac menej ruší a akceptujem fakt, že niektorí ľudia sa nevedia správať. Ale ide opäť len o hádzanie zabávajúcich sa ľudí do jedného vreca. Momentálne si neviem predstaviť aký je skutočný názor Staromešťanov, keďže podľa pripomienok nie je zrejme jednotný. Pri komunikácií so starostom a poslancami to mal predovšetkým riešiť zástupca občanov. Taký tu zrejme ani nie je. Aktívny občan Karol Hederling sa občasne stavia do tejto pozície, ale nemá na to reálne základy. Doteraz sa nevie koľko občanov mu podpísalo splnomocnenie, že ich môže vôbec zastupovať. Pri počte vyše 41 000 obyvateľov dve desiatky znamenajú iba nejakú veľmi malú časť, ktorá predsa nemôže odzrkadľovať názor väčšiny. Tiež treba povedať, že nariadenie o prevádzkových hodinách rieši iba otváracie hodiny, nie ochranu verejného poriadku. Verejný poriadok rieši iné samostatné nariadenie, ktoré tiež schválili poslanci. Pri prevádzkových hodinách sa vychádzalo z predpokladu, že keď budú podniky v centre zatvorené, bude v Starom Meste skôr ticho a pokoj. Nikto však nebude môcť predvídať dokedy sa budú chcieť ľudia baviť. Stačí, keď si kúpia fľašu v klube, alebo obchode a budú ju piť na ulici, alebo v parku, čo bude hlavne v lete veľký problém. Tu budú takýto ľudia robiť určite väčší hluk, ako keby konzumovali alkohol v podniku. To je však iba možný príklad, nie všetci ľudia, ktorí sa chodia zabávať do mesta sú automaticky hluční a agresívni. Problém ale môže nastať, keď nočný klub bude musieť byť zatvorený cez víkend už o 4:00 a prvá MHD premáva až pred 5:00. Bude naivné očakávať, že návštevníci budú iba ticho čakať na zástavkách na spoj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane existuje fakt, ktorý predstavuje Bratislavu ako hlavné mesto SR a nech by sme sa snažili ako chceme nedá sa zmeniť to, že centrum Bratislavy je Staré Mesto. Ostatné metropoly to vedia prijať a nie len z dôvodu cestovného ruchu. Centrá prevažne združujú všetko čo v meste človek očakáva, chce vidieť a zažiť. Historické a kultúrne pamiatky, múzeá, galérie, obchody, ale aj kluby, reštaurácie a bary. Bratislava sa v tomto smere posúva a Staré Mesto sa stáva hlavným kontaktným miestom. V bežný deň je tu možné nájsť viac obyvateľov z ostatných mestských častí. A až na výnimky si určite neprajú, aby mesto vyzeralo ako po bombardovaní. Prevádzkovatelia to už dávno riešili a preto je väčšina klubov v podzemí. Turisti na druhú stranu nikdy nebudú rozlišovať či sú v nejakom meste v pondelok, v stredu, alebo koncom týždňa. Ak navštívia Bratislavu v nedeľu až v stredu, teda vo väčšine týždňa, bude po 1:00 Bratislava mŕtvym mestom duchov. Zavreté budú musieť byť aj stánky pri hlavnej železničnej stanici, čo bude asi pre prichádzajúcich turistov ťažko pochopiteľné. Preto je priam obmedzujúce pre všetkých, aby sa museli čo sa týka nočnej zábavy prispôsobovať tomuto nariadeniu. Do veľkej miery sa zmení charakteristika tejto mestskej časti ako aj celej Bratislavy. Tiež mladí ľudia v lete počas prázdnin sa zabávajú v centre aj v iné dni ako je piatok a sobota. A tí, ktorí sa budú chcieť baviť v piatok a sobotu aj po štvrtej budú mať jednoducho smolu. Keď som si prešiel prednedávnom centrum mesta v sobotu po 4:00 ešte stále žilo, ľudia sa zabávali v kluboch a baroch, či navštevovali stánky s rýchlym občerstvením. To už nebude po 15. máji možné. Tak rozhodli bohužiaľ poslanci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tým, že zastupiteľstvo dopadlo, tak ako dopadlo, bolo by správne poďakovať aspoň tým poslancom, ktorí sa snažili akceptovať rozumné návrhy a pripomienky. ZA výsledný návrh nehlasovali, zdržali sa, alebo boli proti: Ľubomír Boháč, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Gajdoš, Barbora Oráčová, Peter Osuský a Tomáš Ziegler. Ostatní boli, aj na veľké prekvapenie ZA. Momentálne nie je možnosť skúsiť, ako by to vyzeralo s inými hodinami, ale nočný život ako ho teraz v Bratislave poznáme sa od 15. mája výrazne obmedzí. Bude problém si zvyknúť, a to nie len pre prevádzkovateľov, ktorí stratia. Rovnako stratia aj Bratislavčania a turisti.

Bratislava, ktorá sa snaží byť metropolou sa zase posúva týmito krokmi späť. Namiesto snahy dobehnúť Viedeň či Prahu ju poslanci vypravili opačnou cestou.

Hlasovanie poslancov

Kontakty na poslancov mestskej časti Staré Mesto

Jakub Kuruc

Jakub Kuruc

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrovoľník a aktivista.Člen o.z.a o.i. - Bratislavské rožky, Cultura Nostra, Bratislavská občianska samospráva, História bez hraníc, Projekt Bratislava a Mesto bez reklamy. Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu