Zmeny prevádzkových hodín v Starom Meste sú zatiaľ krokom späť

Autor: Jakub Kuruc | 18.4.2017 o 11:37 | (upravené 18.4.2017 o 13:23) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  5317x

V piatok 21. apríla rozhodnú poslanci Starého Mesta o prevádzkových hodinách na základe návrhu všeobecného záväzného nariadenia.

Všeobecné záväzné nariadenie o prevádzkových hodinách výrazne zasiahne do charakteristiky nočného života v Starom Meste. Predošlé pripomienky k tomuto návrhu sa nestretli s výrazným pochopením a preto sa zdalo, že všeobecné záväzné nariadenie (VZN) zakonzervuje nočný život v Starom Meste iba do rozsahu otváracích hodín prevádzok podľa návrhu VZN. Poslanci na miestnom zastupiteľstve 28. marca stiahli návrh VZN a tým vznikol ďalší čas na diskusie, poprípade zaslanie nových pripomienok.

Tu som sa rozhodol obrátiť na prevádzkovateľov prevádzok s rýchlym občerstvením a obchodov, ktorí podľa môjho názoru neboli dostatočne informovaní. Po informovaní vyše 30 prevádzkovateľov sa mi to potvrdilo. Z toho dôvodu sme sa predovšetkým bavili o možnosti podania pripomienok tak, aby vyhovovali prevádzkovateľom a návštevníkom Starého Mesta. Tým, že nepredávajú alkohol, neprinášajú do mesta a ani nepodporujú podnapitých ľudí. Teší ma, že sa zapojilo viac ľudí ako pri predošlej možnosti. Tým sa dalo aspoň trochu najavo, že ľuďom záleží ako to v centre Bratislavy bude vyzerať. Avšak nečinili sa iba prevádzkovatelia, iní pripomienkujúci, ale aj samotný predkladateľ návrhu - starosta Radoslav Števčík. Ďakujem mu za akceptovanie niektorých pripomienok a myslím to úplne bez irónie. Oproti predošlému pripomienkovému konaniu sa mi zdá, že práve tu prišlo k určitým kompromisom. Starosta akceptoval, že časový rozsah predaja v obchode bude od 00:00 do 24:00. Vďaka tomu si môžu jednotlivé obchody samé určiť od kedy do kedy budú mať otvorené, podľa toho ako im to vyhovuje. Osobne som rád predovšetkým za potraviny Hviezda, ktoré sú v tomto smere akousi tradíciou. Ďalšie plusy vidím v tom, že prevádzky v ubytovacích zariadeniach môžu byť rovnako otvorené od 00:00 do 24:00, exteriérové sedenia v centre mesta (na určených uliciach) môžu byť otvorené do 24:00, čiže do doby kedy sú otvorené aj prevádzky, ktoré využívajú terasy, ale tiež menšie kompromisy. Tie sa odzrkadlili v navýšeniu prevádzkových hodín u prevádzok "cez okienko", t.j. s rýchlym občerstvením z 24:00 na 2:00 nasledujúceho dňa a navýšeniu hodín u prevádzok definované ako bar, diskotéka, nočný klub vo štvrtok z 2:00 do 4:00. Som rád, že návrh konečne vyzerá ako výsledok aspoň nejakého, aj keď len veľmi čiastočného kompromisu.

Napriek týmto skutočnostiam ma mrzí, že sa nedosiahlo viac. Podaných bolo 132 pripomienok, z čoho akceptovaných bolo 18 a čiastočne akceptovaných 27. Mrzí ma, že neprišlo k väčšiemu navýšeniu otváracích hodín u prevádzok ako: reštaurácie, nočné bary či kluby a predaj "cez okienko" - rýchleho občerstvenia. Práve tieto typy prevádzok tvoria v centre meste to čo voláme "nočný život" a neodmysliteľne patria ku každej európskej metropole. Ale v tomto prípade úplne akceptujem a súhlasím s tým, že poslednú rolu v prípade tohoto VZN zohrajú poslanci Starého Mesta, ktorí môžu ešte starostov návrh zmeniť tak, aby nebol zbytočne obmedzujúci. Preto ak máte nejaký návrh, o ktorom by mali poslanci vedieť a ktorý zlepší súčasný návrh neváhajte ich kontaktovať priamo e-mailom (kontakty na poslancov Starého Mesta), alebo jednoducho vyjadrite váš názor na navrhované zmeny v diskusii k tomuto blogu. Dúfam, že poslanci budú akceptovať to, že akurát počas víkendu sa centrum mesta stáva niečim čo môžeme nazvať plnohodnotnou metropolu. Preto si dovoľujem apelovať na poslancov, že k úplnému prijatiu faktu toho, že Bratislava patrí všetkým bude potrebné aj naďalej zachovať aspoň časť súčasného stavu prevádzkových hodín u typov prevádzok akými sú rýchle občerstvenia, nočné kluby a bary. Ako som už niekoľko dní dozadu poukazoval, práve v časoch, s ktorými návrh VZN počíta ako s záverečnými, centrum mesta ešte plnohodnotne žije, ľudia sa zabávajú v nočných kluboch, diskotékach, či si kupujú niečo na jedenie v stánkoch rýchleho občerstvenia (posledné video na stránke).

Dôležitú rolu tu hrajú víkendy, kedy sa centrum mesta stáva aj centrom nočného života v Bratislave. Je plné Bratislavčanov a návštevníkov Bratislavy.

Verím, že Staré Mesto ostane aj naďalej kultúrno-rekreačným centrom nášho malého, ale za to príjemného hlavného mesta.

V neposlednom rade si dovolím poďakovať poslancom, ktorí mi poslali vyhodnotenie pripomienkové konania, ale aj tým, ktorí sa na ňom priamo zúčastnili svojimi pripomienkami.

Pre záujemcov prikladám aj dokumenty týkajúce sa VZN:

Vyhodnotenie pripomienkového konania

Návrh VZN

Klasifikácia podnikov

Kontakty na poslancov Starého Mesta

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

ŠPORT

Je ako Robin Hood v teplákovej súprave. Oberie Klopp bohatý Real?

Real môže vyhrať LM tretíkrát za sebou.


Už ste čítali?