Prehnané predstavy o Starom Meste

Autor: Jakub Kuruc | 26.3.2017 o 14:11 | (upravené 1.11.2017 o 12:16) Karma článku: 10,12 | Prečítané:  4214x

Návrh všeobecného záväzného nariadenia o prevádzkových hodinách má tendenciu skončiť rovnako, ako všetky predošle pokusy.

Návrh všeobecného záväzného nariadenia o prevádzkových, ktorý bol zverejnený 15.3. 2017 na úradnej tabuli ostáva takmer bez zmeny a to napriek veľkému počtu pripomienok. Pripomienky od obyvateľov Starého Mesta, poslancov a iných Bratislavčanov boli tak povediac vo väčšine prípadov hodené do koša. Ako jedného z pripomienkovateľov ma to zaujímalo a preto som oslovil poslancov Starého Mesta, či boli oboznámení s pripomienkami. Vďaka viacerým poslancom, ktorí mi po výzve poslali  pripomienkové konanie som pochopil, že snahy boli zbytočné. Pripomienkové konanie zrejme nemalo ani splniť svoj účel.

Napriek najnižšej možnej lehote pripomienkovania (10 dní) eviduje miestny úrad 74 pripomienok z toho 68 navrhovateľ neakceptoval. Keďže návrh VZN sa podľa informácií na stránke Starého Mesta nemenil a obsahuje dátum predloženia na miestnej rade (21.3.) je zrejmé, že pripomienky podané deň potom nemuseli byť vôbec evidované. Podobne je to aj v mojom prípade. Po osobnom stretnutí s pánom starostom som sa rozhodol niektoré svoje pripomienky prehodnotiť, resp. pozmeniť. Z toho dôvodu som na ďalší deň (stále v lehote pripomienkovania) podal na úrad nový dokument s pripomienkami, kde uvádzam, že prosím predkladateľa, aby akceptoval nový dokument. To sa však nestalo, a v pripomienkovom konaní som našiel tie podané pred osobným stretnutím so starostom. Podľa všetkého som, ale nebol jediný, kto išiel rovnakou cestou. Tj. predĺženie prevádzkových hodín oproti pôvodnému návrhu. Ako jediný však navrhujem vyňať bod týkajúci sa potravín (v nových pripomienkach používam časový údaj). Dôvodom je počet obchodov, ktoré sú otvorené aj po 23:00 hodine (návrh VZN počíta s otváracou dobou do 22:00). Ide až o jedny potraviny na Námestí 1. mája, vedľa bývalých potravín Hviezda. Proti argumentovať, tým, že ľudia si tam zvyknú kúpiť alkohol a potom idú piť na námestia v SM by malo byť neakceptovateľné. To môžeme rovno odsúdiť výrobcov a distribútorov alkohol za to, že ich tovar produkuje alkoholikov. Prevádzkovatelia, ako nikto iní nemôžu za správanie vandalov. Či už si vypijú, alebo nie. Keď sa niekto nevie správať chyba bude inde. Po ďalšie, keby si zas polícia robila svoju prácu, nikto by sa nemusel báť prejsť Kollárovým námestím vo večerných hodinách. V podobnom duchu sa riešili aj okienka, stánky a prevádzky s rýchlym občerstvením. Tu som tiež veril, že navýšenie prevádzkových hodín oproti pôvodnému návrhu nemôže byť žiadnou prekážkou. Mýlil som sa. Stánky s kebabom či pizzou po prijatí VZN ľahko prídu o jedinú výhodu, ktorú majú, a tým je večerné/nočné stravovanie, ktoré vám reštaurácie neponúknu. Nočné bary a diskotéky? Tak s tými hodinami sa tiež nepohlo. Po prečítaní pripomienok a väčšinovej argumentácií, že „ide o kompromis“ nadobúdam presvedčenie, že pripomienkové konanie bolo iba formálne. Poslanci zrejme doňho ani nezasahovali. Na prvý pohľad to vyzerá, akoby starosta oklamal občanov, tých čo zaslali svoje pripomienky a dokonca aj poslancov. To je však na iných, aby to posúdili. Mňa najviac mrzí, že sa k tejto téme nekonalo žiadne verejné zhromaždenie, či diskusia, ktorá by vedela ozrejmiť všetko dôležité týkajúce sa VZN o prevádzkových hodinách. Vyzerá to tak, že stretnutia so starostom sa konali za zatvorenými dverami a len s vopred vybranými skupinami prevádzkovateľov a občanov, čo nie je určite transparentné.

Takýmito krokmi sa ako centrum mesta, hlavného mesta opäť odďaľujeme od úrovne iných európskych metropol. 

Vyhodnotenie pripomienkového konania

Návrh VZN po zapracovaní pripomienok

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

ŠPORT

Je ako Robin Hood v teplákovej súprave. Oberie Klopp bohatý Real?

Real môže vyhrať LM tretíkrát za sebou.


Už ste čítali?