Prevádzkové hodiny sa v Starom Meste opäť dostávajú na scénu

Autor: Jakub Kuruc | 17.3.2017 o 13:20 | (upravené 18.4.2017 o 15:50) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  9139x

Po snahe zmeniť časový rozsah otváracích hodín v Starom Meste, po starostovom nepodpísaní návrhu VZN prichádza téma otváracích hodín podnikov opäť na scénu.

Všeobecné záväzné nariadenie (VZN) o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb sa stalo akousi hlavnou témou Starého Mesta. Pokusy z minulosti, ako aj snaha zástupcov mestskej časti sa stretli s odporom obyvateľov nielen zo Starého Mesta. Tentokrát je to však iné. Starosta Radoslav Števčík zvolil taktiku mŕtveho chrobáka a návrh VZN tak ostal bez možností hovoriť o ňom počas verejných diskusií, poprípade diskusie s prevádzkovateľmi podnikov v Starom Meste. Podľa všetkého sa tejto téme v „otvorenom priestore“ chce vyhnúť. Podobne sú o návrhu zrejme informovaní aj poslanci miestneho zastupiteľstva. Vyhýbavý spôsob potvrdzuje aj vyvesenie návrhu VZN na úradnú tabuľu, 15 dní pred samotným rokovaním zastupiteľstva, kde sa má o návrhu hlasovať. Popri ostatných materiáloch, ktoré sú vyvesené na úradnej tabuli, je priam umením si tento návrh všimnúť. Ale v čom vidím problém samotného návrhu VZN? Napriek zmene prevádzkových hodín oproti pôvodnému návrhu (ktorý starosta nepodpísal) sa ukazuje, že stoj čo stoj chce pán Števčík určovať obyvateľom Bratislavy, kedy sa môžu zabávať. Aby sa upokojil, sám si určil prevádzkové hodiny nočných barov a diskoték v určité dni. Výsledkom toho je nepochopiteľné kategorizovanie zábavy. Nočné kluby (treba zdôrazniť, že nočné), by po prijatí VZN mohli mať otvorené už od 10:00. Diskotéky by sa v Bratislave tak priblížili tým v menších obciach, ktoré fungujú obsadením „kostol-krčma“. Nikto nebude chodiť počas pracovnej doby zabávať sa do nočného baru.

Zaujímavejší je snáď už len samotný rozsah hodín. Pre informáciu, v Starom Meste sa môžete zabávať v nedeľu až v stredu do 1:00,  vo štvrtok do 2:00 a v piatok a sobotu do 4:00. Kto vie prečo starosta Števčík pristúpil k takémuto rozhodnutiu.

Z pohľadu návštevníkov nočných barov a diskoték to vôbec nedáva zmysel. 95% prevádzkovateľov týchto druhov prevádzok aj tak otvára okolo 20:00 až 22:00. Keď zoberiem do úvahy, že turisti, alebo tuzemské „partie“ po tom čo sa niekde večer najedia, alebo dajú nejaké to pivo v krčme a majú často chuť sa ísť ešte niekam zabaviť, je smutné, že si dopredu musia určiť dni, aby neboli sklamaní. Dokonca aj tí čo si zoberú voľno si musia dávať pozor, kedy si ho dajú a budú sa chcieť zabaviť v Starom Meste. Nikomu doteraz nevadili prevádzkové hodiny nočných barov a z toho dôvodu, že sú centralizované, iba v niektorých oblastiach mestskej časti. Okrem toho je väčšina v podzemí, alebo v polopodzemných odhlučnených miestnostiach.

Výsledkom tohto VZN má byť iba zníženie kvality cestovného ruchu v centre hlavného mesta, rozbitie možnosti zabávať sa a možnosť vytvorenia nočných klubov rovno pod oknami obyvateľov Starého Mesta. Kaviarne a reštaurácie sa pokojne môžu zmeniť na nočné kluby pretože im bude výhodné prilákať ľudí, ktorí hlavne kvôli hodinám chodili priamo do centra. Taktiež ľudia, ktorí skončia po diskotéke môžu ľahko ostať vonku, pretože v prevádzkach nebude pre nich miesto. Podnapití sa môžu presunúť do exteriéru a v letných mesiacoch si dopriať alkohol vo vonkajších priestoroch v okolí obytných budov. Je zrejmé, že pán Števčík sa zvykne zabávať v inom časovom rozsahu. Jeho slogan „Staré Mesto vrátim jeho obyvateľom“ v nezmyselných návrhov o prevádzkových hodinách sa dá ľahko transformovať na „Staré Mesto podľa mojich predstáv“. Je smutné, že ani nemá vôľu získať názory občanov mesta.

Bonusom sú prevádzky, ktoré ponúkajú rýchle občerstvenie, kebab a pizzu. Tie by po novom mali byť otvorené iba do polnoci. Pritom nočný život v meste je spätý aj s neskorším stravovaním. Ďalší kameň úrazu sú spoje. V prípade MHD v kombinácií s piatkovými a sobotnými hodinami je problém dostať sa napr. zo Starého Mesta do Petržalky. Posledný nočný spoj smer Ovsište ide z Hodžovho námestia o 3:32, ale prvý denný spoj ide až o 4:53. Týmto ťahom starosta priamo vyháňa mladých ľudí a tých, ktorí sú v meste z dôvodu osláv (narodeniny, výročie, rozlúčky) na ulicu. V prípade spomínanej trasy Hodžovo námestie – Ovsište stačí pribaliť fakt, že spoj 84 cez víkend nejazdí. V ostatné dni to tiež nie je výhra. Ak pochádzate z miest v blízkosti Bratislavy ste skoro bez šance. Čiže pokiaľ návštevník barov nie je zo Starého Mesta, nemá tu nikoho u koho môže prespať, alebo sa zvykne zabávať a vypiť si večer a nie o 10:00 tu nemá šancu. Pritom stačí tak málo. Jednotlivé navýšenie hodín u nočných podnikov, klubov a diskoték bude viac prijateľné pre všetkých. Starosta tým, splní svoj sľub a ochráni obyvateľov Starého Mesta pred nočným životom pod ich oknami.

Chcem veriť, že starosta Števčík to myslel iba zo srandy. No pri skúsenostiach z predošlých  pokusov to zrejme myslí vážne. Napriek tomu, že robí všetko iba v prospech seba. Odignorovanie konštruktívnej diskusie a  nepriama regulácia cestovného ruchu sú len troškou chýb, ktorý tento návrh VZN obsahuje. Možno tiež zabudol na to , že sám predošlý návrh nepodpísal napriek tomu, že zaňho bojoval. Oklamal poslancov a teraz sa snaží aj obyvateľov.

Starosta si musí uvedomiť, že mestskú časť by nemal formovať podľa seba. Staré Mesto tvoria predovšetkým obyvatelia plus ľudia, ktorí svojou návštevou a kultúrnym vyžitím robia z mestskej časti tiež centrum mesta. Návrh VZN o úprave prevádzkových hodín je v tomto znení zbytočný a starosta by ušetril čas, keby návrh stiahol a venoval sa aktuálnym témam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

ŠPORT

Je ako Robin Hood v teplákovej súprave. Oberie Klopp bohatý Real?

Real môže vyhrať LM tretíkrát za sebou.


Už ste čítali?