Aj taký bol rok 2015

Autor: Jakub Kuruc | 4.1.2016 o 16:11 | (upravené 4.1.2016 o 16:39) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  5748x

Pokúsim sa v nasledujúcich riadkoch priblížiť môj pohľad na rok 2015. Ako člen viacerých občianskych združení som mal tú česť vidieť čo dokáže spolupráca.

A nielen to. Bolo toho rozhodne viac.

Už je to skoro päť rokov čo sa venujem dobrovoľníctvu a občianskym aktivitám. No i za ten čas neexistuje v prítomnosti moment, ktorý by som považoval v tomto odvetví za stereotypný, alebo nudný. Prekvapuje ma, ako narastá záujem ľudí zasahovať do vecí verejných. Či už priamo nejakými pomocnými prácami na realizáciách občianskych projektov, alebo upozorňovaním na nedostatky práce kompetentných.

V prvej časti blogu predstavím zopár príjemných a úspešných projektov a podujatí, ktoré som si všimol, alebo ktorých som sa ako dobrovoľník zúčastnil.

Slnečné hodiny – OZ Na hrane spravili z chátrajúcich slnečných hodín pri Ekonomickej univerzite lezeckú stenu. Združeniu sa podarilo hodinám navrátiť život. Taktiež tu pribudla aj nejaká ta lavička a kôš.

Obnova delostreleckých kaverien – Objekty z obdobia 1. svetovej vojny sa tiež dočkali záujmu verejnosti. Preto sa od prvej zrekonštruovanej kaverny v Dúbravke udiala obnova ďalších. Záujem o ich sprístupnení majú OZ Bunkre (K2, K3) a História bez hraníc (K4). OZ Bunkre tiež začiatkom leta sprístupnili verejnosti doteraz známu najväčšiu kavernu. Tá sa nachádza na Kamzíku.

Prechádzky a prednášky – OZ Bratislavské rožky každý rok robí tematické prechádzky a prednášky týkajúce sa histórie Bratislavy, teda starého Prešporku. Prechádzky sa vďaka zaujímavým priestorom návštev stávajú čoraz atraktívnejšími.

Študenti študentom – Takýmto heslom sa riadi študentské združenie Cultura Nostra. Už druhý rok sa snaží spríjemniť študentom ich štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Podujatia v ich réžií majú u študentov úspech.

Výročie mobilizácie – V roku 2015 Múzeum Petržalského opevnenia zorganizovalo už piaty ročník podujatia, ktoré má pripomenúť obdobie mobilizácie z roku 1938. Podujatie je realizované v autentickej lokalite bunkru B-S 4.

Tých aktivít, projektov a podujatí je rozhodne viac. No samotné zmapovanie by trvalo nejaký ten dlhší čas. Ľudia sa viac participujú a tým pádom nie je o pestrosť aktivít núdza. Následne sa potom stáva, že prichádza aj k častým spoluprácam buď medzi aktivistami, alebo samotnými občianskymi združeniami. Veľmi prínosnou spoluprácou je zloženie Zelenej hliadky a Bratislavskej občianskej samosprávy. Ich výsledok nie len vidieť, ale dokonale upozorňuje na diery a chyby samospráv v starostlivosti o verejný priestor. 

S tým pozitívnym však prichádzajú aj negatívne skúsenosti. Predovšetkým ide o skúsenosti s vandalizmom. Pamiatky ani v roku 2015 nemajú vôbec rešpekt pred sprejermi. Okrem toho sa zrejme zdá, že občiansky aktivizmus sa stále nestretáva s takou podporou samospráv akú by si zaslúžil.

V tejto druhej časti predstavím pár negatívnych skúsenosti.

Najlepším a zároveň najsmutnejším príkladom je zrušený projekt ŠAFKO. Priestor, kde sa združovali občianske združenia a kde vznikol fungujúci komunitný priestor sa stretol s nevoľou zachovania zo strany vedenia Starého Mesta.  (poznámka: našťastie vzniká nový projekt združenia Kontakt, The Most)

Nevôľa primátora Iva Nesrovnala – Pre mňa osobne najväčšie sklamanie. Ivo Nesrovnal, ako jediný nepodporil kandidatúru Bratislavy na európske hlavné mesto mládeže 2018. Nebyť poslancov mestského zastupiteľstva nebolo by ani peňazí na prihlášku na prvé kolo. Mladí ľudia z rôznych organizácií sa spojili a vypracovali všetko potrebné. Jediné čo chýbalo bola podpora mesta. Napr. také Košice to vedia dobre.

Ďalšia zlá skúsenosť s našim primátorom sa týka odpovedi k výzve pre vedenia mesta, aby sa začalo viac zaujímať o nábrežie Dunaja na petržalskej strane. Odpoveď prišla cez média od Nesrovnalovej hovorkyne, že sa mesto bude prv zaoberať ľavým nábrežím. Nejde ani tak o odpoveď ako o spôsob.

Napriek negatívnym skúsenostiam prevládajú tie pozitívne. Preto ostáva dúfať, že tento v rámci aktivity občanov ešte aktívnejší, aby sa vytváral väčší tlak po ktorom by neboli žiadne kauzy od vedenia mesta.

Ale to je skôr iba zbožné prianie.

Na záver by som chcel poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek prispievajú k zlepšeniu situácie v našom hlavnom meste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?