Herne, mapky, petície a iné....

Autor: Jakub Kuruc | 16.6.2015 o 19:28 | (upravené 16.6.2015 o 20:37) Karma článku: 9,72 | Prečítané:  3912x

„Viete, že aj vo vašom okolí sa nachádza herňa? Áno, tento mor zasiahol naozaj všetkých. Najúčinnejší prostriedok je preto očkovanie v podobe petície a pozretí si nejakej tej mapky. To zmení život každému.“

V poslednom čase je v Bratislave dusno (samozrejme aj vďaka počasiu). Vedenie mesta spolu so starostami mestských častí začali s petíciou ktorej cieľom je obmedziť prevádzkovanie herní. Podľa zákona o hazardných hrách by malo byť zakázané prevádzkovať hazardné hry v kasíne, hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov, hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení a videohry, hry, ktoré nie sú hazardnými hrami podľa písmen a) až h), ak spĺňajú podmienky ustanovené v odseku 1 (výsledok hazardnej hry, nesmie byť vopred nikomu známy a nesmie byť nikým ovplyvniteľný a nesmie byť v rozpore s pravidlami hazardnej hry) (označenie v spomínanom zákone majú, ako body b, d, e, i).

Ide o veľmi dobrý krok a vážne rozhodnutie, avšak nie ľahké. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uvádza na svojom FB fanpejdži, že mesto potrebuje približne 106 000 podpisov (30%). Takýto počet znie vcelku nereálne už len z dôvodu, že vopred určení ľudia budú podpisy zbierať iba na väčších podujatiach. Takže ak chce niekto skutočne bojovať proti hazardu v Bratislave musí ísť podpísať petíciu na miestne úrady, alebo do Primaciálneho paláca (pre starších ľudí niekedy nemožné). Pán primátor sa ešte na svojom FB vyjadril, že by chceli petíciu odovzdať do konca roka, čo znamená, že podujatia by mali byť plné aktívnych ľudí zbierajúcich podpisy. Rast herní pritom nie je až taký alarmujúci, ako počas predchádzajúcich rokov.

V žiadnom prípade nie som zástanca herní, ba priam naopak, ale formovať na závažné otázky osobný populizmus je naozaj neetické. Podobne to asi berú aj užívatelia sociálnej siete (na základe ich komentárov). Podľa nich (aj podľa mňa) by bolo vcelku prijateľné, kebyže sa pán primátor venuje závažnejším veciam, Bratislava by nemusela vkuse trpieť iba možnými stratami finančných zdrojov. (http://blogy.hnonline.sk/eva-sablicova/bratislava-bez-rozumu-a-penazi). Pri tom by iba stačilo keby sa zregulovali otváracie a zatváracie hodiny na čo má správa dosah (napr. mestská časť Dúbravka tak učinila). Zákaz herniam by však mali dať predovšetkým ľudia, pretože práve návštevníci budov s hernými zariadeniami dávajú tejto sekcií podnikania zarobiť. Rázny krok s petíciou je síce šľachetný, ale inak úplne na hovno (je jedno z akej strany). Okrem toho sa tú objavujú po internetoch nejaké tie mapky, ktoré monitorujú počet herní, záložní a iných rýchlozárobkových objektov. Keďže sa mestu bude dariť strácať peniaze (napr. reklama, šetrenie odmien...), musia vzniknúť kroky, ktoré budú vedieť stratu vyrovnať. Keď sa reklama zruší, bude splnený jeden z Nesrovnalových sľubov týkajúcich sa vizuálneho smogu. Lenže tu máme viaceré subjekty, ktoré vďaka Ministerstvu financií dostali povolenia. A preto aj keď mi herne prekážajú, skutočnú moc ich zrušiť by mali mať podľa mňa iba ľudia, ktorí tam chodia tým, že by tam prestali chodiť. Neúplne mapky a petície nič nevyriešia (ako keby niekedy vyriešili). Pochybujem, že nejaká kontrola vôbec existuje aby sa dalo aspoň predísť vzniku nelegálnych herní, alebo stavieb, ktoré využívajú na zvýšenie svojho zisku výherné prístroje.

Ľuďom možno pritom viac prekážajú iba tie neskoré hodiny, ktoré majú za dôsledok veľké množstvo opitých ľudí, ktorí vedia určite znepríjemniť život. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?